Pravidelně každých 14 dní, kontrolujeme zdravotní stav uskladněného ovoce a kazící se vyřadíme. Větráním udržujeme ve sklepě teplotu pokud možno na 4-5 °C a relativní vzdušnou vlhkost na 80-90 %. Tím omezíme vadnutí ovoce.
Pokud není půda zamrzlá nebo příliš mokrá, můžeme zpravidla do poloviny měsíce pokračovat ve výsadbě ovocných dřevin.
Pravidelně kontrolujeme ovoce uložené ve sklepě. Kazící se plody ihned odstraňujeme. Větráním za oblevy a uzavíráním oken při silnějších mrazech udržujeme ve sklepě přiměřenou teplotu (průměrně 2-4 °C) a vlhkost vzduchu (85-90 %).
Pro potřebu roubování řežeme v průběhu ledna za bezmrazého počasí jednoleté výhony slivoní a meruněk, ke konci měsíce i jádrovin.
Podle venkovní teploty větráme nebo utep1ujeme sklep, kontrolujme v něm zdravotní stav uloženého ovoce a kazící se plody odstraňujeme.
Při větších mrazech, námraze nebo sněhu na stromech přikrmujeme užitečné ptactvo.
V teplejších polohách pokračujeme do poloviny měsíce v řezu angreštu a rybízu, ve vyšších polohách až do poloviny dubna.
U jádrovin řežeme přednostně starší stromy s krátkými přírůstky. Silnějším řezem je podpoříme v růstu. Odstraňujeme suché a poškozené větve.
Pokračujeme ve výsadbě a řezu ovocných dřevin. Broskvoně sázíme co nejdřív po vyrytí ve školce.
Trvá-li chladné a vlhké počasí, ošetříme broskvoně jednou až dvakrát po 10-14 dnech Novozirem nebo Syllitem proti kadeřavosti. Poslední termín je před kvetením. Podle vývoje počasí můžeme také teprve nyní na počátku rašení provést předjarní postřik.
Půdu pod stromy podle potřeby kypříme, plejeme a zavlažujeme.
Pokud nově vysazené stromky neraší, vyzvedneme je ze země, kořeny po seříznutí až do zdravého dřeva ponoříme na den do vody a pak stromky znovu pečlivě zasadíme a zalijeme. Zálivku pravidelně opakujeme.
Začínáme sklízet rané třešně a jahody.
Jahodník za sucha soustavně zavlažujeme, aby se vyvinulo co nejvíce velkých plodů.
Při deštivém počasí je vhodné chránit nízké tvary pozdních třešní fólií proti praskání a hnilobě plodů.
Za sucha zavlažujeme ovocné dřeviny, především ty zasazené na jaře. Zaléváme méně často, ale vydatně, aby se voda dostala až ke kořenům rostlin.
Podpíráme větve s bohatou úrodou, aby se pod tíhou ovoce nerozlámaly. Důležité je to zejména u peckovin, které mají křehčí dřevo.
Postupnou probírkou zrajících plodů pokračujeme ve sklizni letních odrůd jádrového a peckového ovoce. Sklízíme ostružiny a jahody remontantních odrůd.
Počátkem měsíce ukončíme sklizeň pozdně letních jablek. Začínáme sklízet podzimní odrůdy jádrovin, slivoní, broskvoní a ořechy.
Ve skladovacích prostorách snižujeme teplotu větráním, zejména přes noc a časně zrána, abychom předešli přezrávání uloženého ovoce.
U pozdně zimních odrůd jádrovin postupně končíme sklizeň ovoce. Kvalitní neporušené plody uložíme ve sklepě, mírně poškozené zpracujeme a kompoty, mošty, křížaly, víno, destiláty apod., nahnilé zlikvidujeme v asanační jámě.
Sklízíme hrozny pozdních moštových odrůd révy vinné a zpracováváme je na víno.
OTEVÍRACÍ DOBA