Červen

Červen

Začínáme sklízet rané třešně a jahody.

Jahodník za sucha soustavně zavlažujeme, aby se vyvinulo co nejvíce velkých plodů.

Plečkováním nebo mělkou okopávkou likvidujeme plevel pod stromy, kde je půda bez nastýlky.

Stromy s bohatou násadou plodů přihnojíme do děr nebo do brázd po obvodu koruny 0,2-0,5% roztokem plného hnojiva, slabě rostoucí dřeviny navíc ještě roztokem ledku, močoviny, zředěnou močůvkou nebo zředěným zkvašeným drůbežím trusem. Nejzazším termínem pro toto dusíkaté přihnojení je polovina června. Za sucha stromy vydatně zavlažujeme.

Jádroviny před červnovým propadem plůdků postříkáme 0,25% roztokem boraxu.

Jakmile začnou třešně žloutnout, vyvěsíme do korun žluté lepové lapače na vrtuli třešňovou. Podle potřeby ošetříme třešně 4 týdny před sklizní Rovralem proti moniliové hnilobě.

Příliš dlouhé prodlužující letorosty hlavních větví u mladších meruněk zkrátíme o třetinu až polovinu. Tím podpoříme lepší tvorbu plodného obrostu a větší úrodu v příštím roce. Je to tzv. Šittův řez.

Začínáme ošetřovat jabloně a slivoně proti červivosti působené obaleči.

Počátkem měsíce můžeme ještě pokračovat ve vyvazování výhonů a větví štíhlých vřeten a palmet do vodorovné až skloněné polohy.

Podle potřeby ošetřujeme ovocné dřeviny proti mšicím a jiným škůdcům, jádroviny proti strupovitosti, jabloně proti padlí a meruňky proti hnědnutí listů.

U jabloní, hrušní, broskvoní a meruněk s nadměrnou násadou provedeme probírku plůdků. Za sucha vydatně zavlažujeme.

Ukončíme vylamování neplodných letorostů u révy vinné, na náhradních čípcích je však zásadně ponecháváme.

Před květem a po odkvětu přihnojíme révu vinnou roztokem plného hnojiva.

U bobulovin odstraňujeme slabé a nadbytečné letorosty, které vyrůstají ze země a zahušťují keře.

Na keřích révy vinné postupně vylamujeme zálistky ve spodní části letorostů. Půdu kolem keřů zkypříme a přihnojíme roztokem dusíkatého hnojiva, zejména pokud keře špatně rostou. Vhodná je mimokořenová výživa postřikem na listy roztokem tekutých hnojiv Vegaflor, Harmavit apod.

Koncem měsíce začínáme sklízet pozdní třešně, angrešt na kompotování, raný rybíz a maliny.

Vysoké koruny třešní je vhodné řezem snížit, a to při sklizni nebo hned po ní.

Nové bujně rostoucí letorosty na vřetenech a pa1metách začínáme koncem měsíce ohýbat do vodorovné polohy, abychom omezili růst stromů do výšky a podpořili tvorbu květních pupenů. V ohýbání pokračujeme i v červenci.

Angrešt a odrůdy rybízu, které se špatně množí zimními řízky (‘Detvan’, ‘Blanka’ aj.), můžeme od poloviny měsíce množit zelenými vrcholovými řízky. Řežeme je v délce 15 cm, řeznou plochu ponoříme do stimulátoru S 1 a necháme zakořenit pod fólií v lehčí půdě na světlém místě, chráněném před přímým slunečním zářením. Častým rosením podpoříme zakořenění.

U nově vysazených až tříletých keřů révy vinné odstraňujeme rosné kořínky vyrůstající z roubu nebo z horní části kořenového kmínku.

Révu vinnou ošetřujeme za vlhkého počasí proti plísni révové a červené spále, za sucha a ve sklenících proti padlí a sviluškám.

U révy vinné pěstované ve skleníku je vhodné asi měsíc před sklizní vystříhat nůžkami v hroznech všechny malé a nevyvinuté bobule. Pak se velikost a kvalita ponechaných bobulí zlepší. Za teplých a slunných dnů vydatně větráme a stíníme.

OTEVÍRACÍ DOBA

Po - Pá:
8:00 - 18:00
So:
8:00 - 18:00
Ne:
8:00 - 18:00