Z pařeniště určeného pro teplé nebo poloteplé rychlení ukončíme vyvážení svrchní země a spodní vyhřívací organické hmoty (viz str. 392).
Do začátku silnějších mrazů ukončíme organické hnojení, vápnění a rytí záhonů.
Pro pařeniště připravujeme vrchní pěstební zeminu. Získáme ji zkompostováním kravského hnoje, rašeliny a úrodné zahradní země. Můžeme ji zlepšit přídavkem rohové nebo kostní moučky, síranu amonného, superfosfátu a draselné soli. Během zrání, které trvá rok, tuto směs přehazujeme a vlhčíme močůvkou, zákvasem z rostlin, nebo alespoň vodou.
Z venkovních záhonů průběžně sklízíme podle aktuální potřeby v kuchyni otužilé zeleniny – růžičkovou a kadeřavou kapustu, zimní pár, černý kořen, pastinák, polníček a špenát. Při větších mrazech je chráníme netkanou textilií nebo chvojím.
Opravujeme skleníky, fóliovníky a pařeniště. Pařeništní okna uklidíme pod přístřešek.
Pro příští pěstitelskou sezonu připravujeme tepelněizolační slaměné rohože, stínovky z rákosu, latěk nebo řídké jutové tkaniny.
Zahradní nářadí očistíme, nakonzervujeme a uložíme v suchém prostředí.
Hrnkovanou pažitku postupně přenášíme z venkovního prostředí do teplé místnosti k rychlení natě.
Pro získání vitaminázních natí vyséváme opakovaně do misek na vlhkou buničitou vatu řeřichu zahradní. Do květináčů vysazujeme kořeny petržele i celeru a pacibulky cibule zimní – sečky.
Začínáme rychlit čekankové puky na salát, vhodný zejména pro diabetiky.
Léčivé a aromatické rostliny citlivé na velké mrazy (levandule, máta, rozmarýn, ša1věj, tymián aj.) chráníme přikrývkou suchého listí na kořeny a chvojím.
Bilancujeme výsledky uplynulého roku v okrasné i užitkové zahradě a vyvodíme závěry pro příští období.
OTEVÍRACÍ DOBA