Ukončíme sklizeň kořenové zeleniny, pokud možno za suchého počasí. Zablácenou zeleninu vypereme a před uložením dobře osušíme. Černý kořen, pastinák a v mírnějších oblastech i kořenovou petržel můžeme ponechat pro jarní spotřebu v potřebném množství na záhonech. Při silných holomrazech přikryjeme záhony slámou.
Pro prodloužení spotřeby založíme do pařeniště i s kořenovými baly pekingské zelí, hlávkovou kapustu, endivii a kedlubny ‘Giganť. Při mrazech pařeniště uteplíme, při oblevě větráme.
V teplejších polohách končí období vhodné pro sázení ozimého česneku.
Uzavřeme vodovodní hydranty, vypustíme vodu z potrubí, hadic na zalévání a nádrží. Hadice uložíme do suché a temné místnosti. Pokud chceme v nádržích ponechat vodu pro potřebu časně zjara, kdy ještě nebude v provozu vodovod, vložíme do nich plastové láhve zpola naplněné vodou nebo silnější kuláč dřeva. Tím předejdeme poškození stěn nádrže při silných mrazech ledem.
Po sklizni pozdní zeleniny očistíme záhony od posledních rostlinných zbytků, které zkompostujeme. Podle potřeby venkovní záhony i půdu ve sklenících, fóliovnících a studených pařeništích pohnojíme organickými hnojivy, případně povápníme, a postupně do konce měsíce zryjeme. Zryjeme celou plochu určenou pro pěstování zeleniny včetně dočasných cestiček mezi záhony.
Z poloteplého nebo teplého pařeniště vyzvedneme horní kvalitní pařeništní zeminu a odděleně spodní vyhřívací vrstvu z hnoje a listí, kterou zkompostujeme. Vyprázdněné pařeniště naplníme suchým listím, aby přes zimu nepromrzlo, a přikryjeme je pařeništními okny, která budou chránit listí před provlhnutím.
Podle potřeby zlepšujeme fyzikální vlastnosti půdy. Do těžké půdy zapravíme písek nebo písčitou zeminu, rašelinu, kompost bohatý na organické látky apod. Lehké písčité půdě prospívá přídavek těžké zeminy a humózních organických hmot.
Pro rychlení řapíků reveně vyryjeme silné trsy. Přeneseme je do temné místnosti s teplotou 18-20 °C, založíme do 1 0-15 cm vysoké vrstvy zeminy a zavlažíme. První řapíky můžeme sklízet asi za měsíc.
V krytých prostorách sklízíme dorostlý květák a salát.
Kontrolujeme zdravotní stav uložené zeleniny, kazící se vyřadíme.
Trsy pažitky, v říjnu vyryté a uložené pod přístřeškem nebo volně v pařeništi, očistíme od suché natě a nasázíme do květináčů pro zimní rychlení. Zatím je ještě ponecháme v zahradě v chladu.
Zeleninu, kterou necháme na záhonech k přezimování (zimní salát, ozimá kapusta, polníček, špenát aj.), chráníme před většími holomrazy netkanou textilií. Růžičkovou a kadeřavou kapustu zbavíme spodních zežloutlých listů a přistíníme ji chvojím.
Ošetříme kompost. Dobře rozleželý přehodíme přes prohazovačku a připravíme pro jarní použití. Nedozrálý přehodíme na sousední místo, přitom ho proléváme močůvkou, fekáliemi, zákvasem z plevelných a jiných rostlin nebo roztokem průmyslových hnojiv. V kompostu může být ukrytý k zimnímu spánku ježek, proto dáváme pozor, abychom ho nářadím neporanili. Spí do poloviny dubna.
Připravíme si směs zemin pro výsevy a hrnkování zeleninových a květinových sazenic v příštím roce. Zásobu uložíme na místě, kde nemrzne.
OTEVÍRACÍ DOBA