Duben

Duben

Počátkem měsíce hrnkujeme celer a teplomilné druhy zeleniny, abychom vypěstovali silné sazenice.

Ve středních polohách začínáme vysévat na venkovní záhony kořenovou zeleninu, cibuli, mák, hrách, špenát a sázet jarní česnek a sazečku cibule.

Při pěstování salátu v chráněných prostorách předcházíme větráním a přiměřenou zálivkou napadení rostlin plísní nebo chorobami působícími zahnívání hlávek.

Pro získání vitaminózních natí vyséváme na záhon postupně ve 14denních intervalech až do poloviny května kopr a pohanku.

Ve vytápěném skleníku sklízíme raný salát, v poloteplém pařeništi až koncem měsíce.

Začínáme s ochranou zeleniny proti plžům. Sbíráme je pod nastraženými prkénky, lapáme do kelímků s pivem zasazených do země nebo je hubíme metaldehydovými přípravky (Slug Pellets aj.).

Vysazujeme sazenice chřestu, který můžeme na stanovišti pěstovat 15 let i déle.

V polovině měsíce sázíme ve středních polohách za klimaticky příznivých podmínek na venkovní záhony sazenice raných druhů zeleniny a předklíčené rané brambory, ve vyšších polohách až koncem měsíce. Půda by měla být prohřátá alespoň na 7°C. Před případnými mrazíky nebo škůdci přikrýváme záhony netkanou textilií.

Na záhony vyséváme červenou řepu.

Pro před pěstování sazenic sejeme do studeného pařeniště nebo na venkovní záhon s dobře připravenou půdou zimní pór, letní salát a kedlubny, letní i pozdní zelí a růžičkovou kapustu.

Chřest, pokud jej pěstujeme jako bělený, přihrneme v řádcích zemí nebo ho přikryjeme černou fólií dříve, než začne rašit.

Od poloviny měsíce vyséváme ve vyšších polohách na záhony kořenovou a jinou zeleninu.

Do kelímků sejeme salátové okurky, cukety a melouny pro před pěstování sazenic na venkovní záhony.

Koncem měsíce můžeme v teplých oblastech vyzkoušet v chráněných polohách pěstování keříčkových rajčat přímým výsevem na venkovní záhon. Vyséváme ve špetkách na vzdálenost 20-25 cm, rostlinky jednotíme, když jsou 25 cm vysoké, a přikopčíme je. Vzcházení urychlí a ochranu proti počátečním nízkým teplotám zajistí netkaná textilie nebo kryt z fólie.

V příznivých polohách sejeme pod netkanou textilii okurky nakládačky.

Z venkovních záhonů začínáme sklízet řapíky reveně, květné stvoly odstraňujeme.

Na venkovních záhonech začínáme jednotit kořenovou a jinou zeleninu z časných výsevů. Špatně vzešlé výsevy podséváme.

Pro předpěstování sazenic vyséváme do studeného pařeniště nebo na venkovní záhonek pod netkanou textilii pozdní košťáloviny (kedluben Gigant, květák, brokolici, hlávkovou a kadeřavou kapustu).

Z poloteplého pařeniště sklízíme salát, z venkovních záhonů přirychlený zimní salát, špenát, pažitku, cibuli sečku a chřest.

Do nevytápěných skleníků a fóliovníků sázíme koncem měsíce rajčata, pod fóliové kryty keříčková rajčata.

Po celé zahradě ničíme plečkou nebo motyčkou plevele již v počátcích jejich vývoje, čímž si ušetříme mnoho pozdější práce.

OTEVÍRACÍ DOBA

Po - Pá:
8:00 - 18:00
So:
8:00 - 18:00
Ne:
8:00 - 18:00