Červen

Červen

Pokračujeme ve sklizni salátu z venkovních záhonů.

Můžeme ještě vysévat letní hlávkové saláty odolné vůči vybíhání do květu (‘Jupiter’, ‘Mars’, ‘Saturn’ aj.) a listové saláty (‘Dúbáček’, ‘Redin’ aj.).

U reveně a libečku vyřežeme květní výhony, aby se rostliny tvorbou semen nevysilovaly.

Počátkem měsíce můžeme ještě vysít na záhony karotku, červenou řepu a keříčkové fazoly. Brambory přikopčíme, tím podpoříme tvorbu hlíz. Pokračujeme v ničení mandelinky bramborové.

Ve skleníku začínáme sklízet rajčata, ve fóliovníku o něco později.

Teplomilným rostlinám pěstovaným na venkovních záhonech zlepšujeme v případě potřeby teplotní podmínky pro jejich dobrý vývoj fóliovými kryty a ohradami.

Při teplém a deštivém počasí chráníme cibuli a brambory, později též rajčata a okurky proti plísňovým chorobám přípravky Kuprikol, Dithane, Novozir aj.

Léčivé, kořeninové a aromatické rostliny postupně sklízíme a sušíme. Usušené uchováváme v suchu a temnu.

Tyčková rajčata vedeme na jeden výhon, jen ve zvlášť příznivých podmínkách na dva výhony. Postupně je vyvazujeme ke kolíkům a vylamujeme jim zálistky.

Okurky na záhonech vyvazujeme do svislé polohy ke kolíkům, k síti nebo pletivu jako prevenci proti plísni okurkové. Rostliny pak po dešti rychleji osychají a nejsou tak snadno napadeny.

Za sucha zavlažujeme rajčata a okurky zásadně ke kořenům konví bez růžice.

Z venkovních záhonů sklízíme rané košťáloviny. Květáku včas zalomíme listy, aby zůstaly růžice bílé a pevné.

Sázíme pozdní hlávkovou kapustu, květák, brokolici, kedlubny a zimní pár, vyséváme černou ředkev, vodnici a keříčkové fazoly.

Koncem měsíce ukončíme sklizeň chřestu a reveně (u mladých rostlin dříve). U běleného chřestu rozhrneme hrůbky, záhon pohnojíme Cereritem a za sucha vydatně zavlažujeme, aby vyrostly silné rostliny, které dají v příštím roce při sklizni kvalitní výhonky.

Začínáme sklízet hrášek a nejranější odrůdy brambor.

Hnojivou zálivkou podporujeme růst a vývoj plodových zelenin a pozdních košťálovin.

Druhy plodové zeleniny chráníme ve skleníku a fóliovníku proti mšicím a jinému savému hmyzu.

OTEVÍRACÍ DOBA

Po - Pá:
8:00 - 18:00
So:
8:00 - 18:00
Ne:
8:00 - 18:00