Srpen

Srpen

Podpíráme větve s bohatou úrodou, aby se pod tíhou ovoce nerozlámaly. Důležité je to zejména u peckovin, které mají křehčí dřevo.

Postupnou probírkou zrajících plodů pokračujeme ve sklizni letních odrůd jádrového a peckového ovoce. Sklízíme ostružiny a jahody remontantních odrůd.

Až do konce měsíce pokračujeme ve 14denních intervalech v postřicích 0,5-1 % chloridem vápenatým proti fyziologické skvrnitosti jablek u citlivých odrůd.

Do konce srpna můžeme provádět letní řez jádrovin a peckovin. Při pozdějším řezu se u peckovin rány hůře zacelují a stromy mohou trpět klej otokem.

Za sucha vydatně zavlažujeme stromy s bohatou úrodou, zejména jabloně a broskvoně, a záhony s nově vysazeným jahodníkem.

Keře angreštu a rybízu chráníme po sklizni proti předčasnému opadu listí, působenému pakustřebkou rybízovou, přípravky Dithane nebo Novozir.

Končí nejvhodnější doba pro výsadbu jahodníku. Na záhonech založených později prostokořennou sadbou bývají v prvním sklizňovém roce většinou jen nízké výnosy.

Pokračujeme v očkování ovocných podnoží. Naposledy očkujeme broskvoně, za obzvlášť vhodných podmínek je to při dostatku mízy u podnoží možné i počátkem září.

Pokud zjistíme potřebu ochrany pomocí feromonového lapače, ošetříme při teplém počasí jabloně a slivoně proti druhé generaci obalečů poškozujících plody.

Po sklizni provedeme průklest angreštu a rybízu a odřežeme odplozené výhony maliníku.

U později zrajících odrůd révy vinné zkrátíme konce letorostů, aby dobře vyzrály a neutrpěly zimními mrazy.

Broskvoním, které ještě neukončily bujný růst nových letorostů (na jejich koncích není pupen, ale malé lístky), zkrátíme dlouhé letorosty na 40 cm.Tím se další růst zastaví a podpoří se tvorba květních pupenů.

Popadané a hnijící ovoce pravidelně sbíráme a dáváme do asanační jámy vyhloubené v koutě zahrady, kde je zároveň posypáváme prachovým páleným vápnem a zeminou.

Stromkový angrešt a rybíz roubujeme na meruzalkové podnože metodou do boku.

Hrozny révy vinné chráníme ve stadiu zaměkání bobulí síťovinou nebo sáčkováním proti poškození ptactvem a vosami.

Pokud se za teplého a suchého počasí rozmnožily, především na slivoních a jabloních, svilušky (silně napadené listy šednou, svinují se a předčasně opadávají), ošetříme stromy přípravkem Omite.

U remontantních odrůd maliníku bráníme za deštivého počasí zrající plody fólií proti plísni šedé.

Sklízíme hrozny nejranějších stolních odrůd révy vinné.