U pozdně zimních odrůd jádrovin postupně končíme sklizeň ovoce. Kvalitní neporušené plody uložíme ve sklepě, mírně poškozené zpracujeme a kompoty, mošty, křížaly, víno, destiláty apod., nahnilé zlikvidujeme v asanační jámě.
Sklízíme hrozny pozdních moštových odrůd révy vinné a zpracováváme je na víno.
V případě potřeby zavlažíme záhony 5 nově vysazeným jahodníkem.
Kupujeme ovocné dřeviny a začínáme s jejich výsadbou. V sázení můžeme pokračovat až do příchodu mrazů. Pokud mají sazenice přischlé .kořeny, namočíme je na 24 hodin o vody. U vyšších tvarů a u stromků štěpovaných na slabě kořenících podnožích zarazíme do jámy před výsadbou kůl a stromek k němu přivážeme. Spodní část kůlu má být povrchově opálena, tím je chráněna před hnitím v zemi. Stromy sázíme tak, aby místo štěpování na kořenovém krčku bylo asi 10 cm nad půdním povrchem. Sazenice keřového rybízu a angreštu mají být naopak vsazeny o 5-10 cm hlouběji, než rostly ve školce. Na podzim zásadně nesázíme broskvoně, protože by se neujaly. Také meruňky, ořešáky a mandloně sázíme v místech se silnými zimními holomrazy až na jaře.
Záhony s jahodníkem naposledy okopeme a k trsům mírně přihrneme zem. V místech s častěji se vyskytujícími silnějšími holomrazy přikryjeme záhony netkanou textilií.
V místech, kde jabloně a hrušně trpí často strupovitostí, postříkáme stromy těsně před opadem listí 5-7% roztokem krystalické močoviny.
Na záhoně s maliníkem, pokud jsme tak neučinili ihned po sklizni, odřežeme odplozené výhony, výhony napadené virovou zakrslostí a výhony s boulemi způsobenými larvami bejlomorky.
Kmínky nově vysazených a mladších stromků opatříme chrániči proti ohryzu zvěří. Ve zvláště ohrožených neoplocených zahradách navíc ještě natřeme spodní větve nízko kmenů repelentním přípravkem.
Na starších stromech postupně seškrabujeme rozpraskanou borku z kmene a starších větví na rozprostřenou fólii a spálíme ji. Očištěné kmeny natřeme vápenným mlékem.
V teplejších oblastech a chráněných lokalitách můžeme sázet révu vinnou. Na jaře pak rostliny raší dříve než při jarní výsadbě.
Pokud jsme koncem léta očkovali broskvoně nebo meruňky, chráníme ujmutá očka proti vymrznutí manžetou z novinového papíru. Odstraníme ji až na jaře těsně před počátkem rašení.
OTEVÍRACÍ DOBA