Sestavíme plánek k osevního postupu pěstování zeleniny. Vytrvalé druhy (reveň, chřest aj.) pěstujeme mimo základní plochu věnovanou zelenině.
Z venkovních záhonů postupně sklízíme zeleninu odolnou proti mrazům (pór, růžičkovou a kadeřavou kapustu aj.). Při větších mrazech ji chráníme netkanou textilií nebo chvojím.
Pokud jsme v minulém roce nestačili zrýt celou plochu pro pěstování zeleniny, učiníme tak podle stavu půdy co nejdříve, aby hroudy do jara promrzly a najemno se rozpadly.
Kontrolujeme klíčivost semen zbylých z minulého roku a podle potřeby nakupujeme nová. Přednost dáváme hybridním odrůdám (F1) a mořeným semenům.
Vyčistíme a vydezinfikujeme pěstební nádoby a připravíme substrát pro předpěstování saze nic zeleniny.
Pro rychlení ve vytápěném skleníku vyséváme počátkem měsíce raný salát, kedlubny a květák. V polovině měsíce následují další košťáloviny, okurky, rajčata a paprika, koncem ledna melouny a lilky. V té době vyséváme též salát a košťáloviny pro nevytápěné prostory a celer pro venkovní záhony.
V teplých prostorách pěstujeme vitaminózní natě.
Pravidelně kontrolujeme zdravotní stav uložené zeleniny a podle venkovní teploty skladovací prostory větráme nebo uteplujeme. Vadnou zeleninu, především hnijící cibuli, česnek, kořenovou zeleninu a brambory, ihned zlikvidujeme.
Nářadí k pěstování zeleniny podle potřeby opravíme a nabrousíme.
Připravujeme skleníky, fóliovníky a pařeniště pro novou pěstitelskou sezonu.
Od poloviny měsíce vyséváme na záhony ve vytápěném skleníku ředkvičku a karotku.
Semenáčky zelenin z nejranějších výsevů přepichujeme do truhlíčků nebo hrnků, aby zesílily a vytvořily bohatší kořenový systém.
OTEVÍRACÍ DOBA