Za slunečného a teplého počasí stíníme a větráme skleníky, fóliovníky a pařeniště.
Skleníkovou zeleninu chráníme proti škůdcům, zejména mšicím, sviluškám, třásněnkám a molicím, chemicky (např. přípravky Pirimor, Actellic, Omite, Biool ) nebo pomocí bioagens (draví roztoči, parazitické vosičky aj. viz str. 203).
Počátkem měsíce začínáme sklízet z vytápěných skleníků rané košťá1oviny, z fóliovníků a studených pařenišť hlávkový salát, z venkovních záhonů přirychlených netkanou textilií ředkvičku, zimní salát a ozimý špenát.
Podle vývoje rostlin postupně jednotíme výsevy kořenové zeleniny a cibule; špatně vzešlé podséváme.
Počátkem měsíce vysazujeme na záhony letní odrůdy salátu a košťá1ovin, koncem měsíce pozdní košťá1oviny.
Zeleninové záhony podle potřeby okopáváme, zavlažujeme a přihnojujeme.
Do nevytápěných skleníků a fóliovníků sázíme salátové okurky, papriky, lilky a melouny, případně ještě rajčata.
Na venkovní záhony v teplé chráněné poloze sejeme v první polovině měsíce okurky, cukety, fazoly a cukrovou kukuřici, v méně příznivých podmínkách o 14 dní později. Zespodu zahříváme výsevy okurek zapařenou posečenou trávou, svrchu je chráníme bílou netkanou textilií, kterou odstraníme až při jednocení rostlin.
Přikopčíme brambory, jakmile dorostou výšky 10 cm.
Košťálovou zeleninu na záhonech přihnojíme tekutým dusíkatým hnojivem. Zakvašený drůbeží trus používáme až na starší rostliny, mladé bývají poškozovány larvami květilek.
Tyto mouchy, které kladou vajíčka ke kořenům sazenic, láká pach zkvašeného trusu.
Odstraníme netkanou textilii ze záhonů s cibulí, chráněnou proti houbomilce česnekové.
Pokud již nehrozí mrazíky, vysázíme na záhony rajčata, okurky, celer, novozélandský špenát, majoránku a bazalku. Při nejistém počasí a ve vyšších polohách raději 1-2 týdny posečkáme.
Na záhony můžeme ještě vysévat karotku a červenou řepu, jejich kořeny sklizené v pozdním podzimu budou velmi křehké.
Sejeme salátovou čekanku pro zimní rychlení puků (viz str. 36).
Jakmile se oteplí, sundáme při podmračené obloze nebo až k večeru ze záhonů s jarními košťálovinami ochrannou fólii či netkanou textilii, které chránily rostliny proti dřívějšímu chladu a škůdcům (květi1kám, plodomorce).
Koncem měsíce začínáme sklízet z venkovních záhonů jarní hlávkový salát. Po něm můžeme vysadit pozdní zelí a růžičkovou kapustu.
V teplých a chráněných polohách sázíme na venkovní záhony papriky, lilky a melouny. V počátečním období je chráníme proti případnému rannímu chladu fóliovými kryty nebo netkanou textilií.
V porostu brambor sbíráme brouky mandelinky bramborové i s larvami a ničíme její žlutá vajíčka.
Chceme-li sklízet z vlastní zahrady houby, založíme na stinném místě substrát ze slámy pro pěstování límcovky. Způsob pěstování je uveden v návodu u sadby.
Můžeme ještě vysít salát a květák pro předpěstování sazenic pro nejpozdnější sklizeň.
OTEVÍRACÍ DOBA