Březen

Březen

V teplejších polohách pokračujeme do poloviny měsíce v řezu angreštu a rybízu, ve vyšších polohách až do poloviny dubna.

U jádrovin řežeme přednostně starší stromy s krátkými přírůstky. Silnějším řezem je podpoříme v růstu. Odstraňujeme suché a poškozené větve.

Pokud jsme ještě nevyvěsili nové ptačí budky, je k tomu nyní poslední příležitost, protože se blíží doba hnízdění. Budky chráníme proti přístupu koček ostnatým drátem, ochrannou plechovou manžetou, vhodné je i upevnění na svislou kovovou tyč.

U maliníku co nejdříve odstřihneme u země loňské odplozené výhony, pokud jsme tak neučini1i ihned po sklizni nebo na podzim. Silné jednoleté výhony, které budou plodit letos, zkrátíme asi čtvrtinu. Zakrslé výhonky důsledně odstraníme a spálíme, neboť jsou zpravidla napadené mykoplazmózou. Odstraníme rovněž výhony, které mají 2 třetiny způsobené bejlomorkou nebo žlabatkou ma1iníkovou.

V polovině měsíce ukončíme řez révy vinné.

Na výhonech černého rybízu opakovaně odstraňujeme zvětšené kulaté pupeny napadené vlnovníkem rybízovým. Při silném napadení odstraníme celé větve nebo keře a spálíme je.

Začínáme vysazovat ovocné dřeviny, zejména broskvoně. Do půdy s vyšším obsahem vápníku mají být štěpované na broskvoni Davidově, aby netrpěly žloutenkou listů.

Koncem měsíce u ostružiníku odstraníme u země dvouleté odplozené výhony. Jednoleté výhony řežeme u vzpřímeně rostoucího ostružiníku ‘Wilsonova’ obdobně jako u maliníku. U poléhavých beztrnných odrůd je zkrátíme asi na 2 m, postranní obrost na 1-3 pupeny, a vyvážeme je k opěrné konstrukci.

Třešně a višně ošetříme těsně před rašením přípravkem Kuprikol proti rakovinnému odumírání větví, broskvoně na počátku rašení proti kadeřavosti listů. Trvá-li chladné a vlhké počasí, ošetříme broskvoně po 10-14 dnech přípravky Novozir nebo Syllit.

Metodou kopulace, sedélkováním nebo na kozí nožku roubujeme peckoviny, pokud ještě nemají mízu, jádroviny o 14 dní později.

Řízkujeme rybíz pro vypěstování vlastních sazenic.

Po ukončení řezu révy vinné odhrneme od keřů zem, pohnojíme ji dusíkatým hnojivem a mělce okopeme.

Máme-li vitální keř révy vinné trpící plísní révovou nebo s méně kvalitním ovocem, můžeme ho přeroubovat vhodnější odrůdou. Podmínkou jsou dobře uchované rouby.

Révu pěstovanou ve skleníku ošetříme proti padlí Sulikolem a proti plísni šedé Rovralem.

Od konce března do poloviny dubna řežeme bujně rostoucí jádroviny. Tímto časově opožděným řezem zmírníme jejich růst a podpoříme plodnost. Při řezu jabloní odstřiháváme konce výhonků napadené padlím (je na nich bělavý povlak) a spálíme je.

Peckoviny je vhodné řezat až během kvetení, abychom předešli klej otoku.

U palmet a štíhlých vřeten jádrovin kombinujeme řez s ohýbáním a vyvazováním vzpřímeně rostoucích výhonů do vodorovné až skloněné polohy. Podpoříme tím plodnost.

Po ukončení řezu půdu pod stromy pohnojíme Cereritem, podle potřeby i kompostem, mělce ji zkypříme a urovnáme. Slabě rostoucí dřeviny přihnojíme navíc malou dávkou dusíkatého hnojiva.

Záhony jahodníku očistíme od suchých listů, pohnojíme Cereritem a okopeme.

K broskvoním, které v minulém roce trpěly žloutenkou listů, zapravíme do půdy práškovitou zelenou skalici (0,5kg i více podle velikosti stromu) nebo přípravek Chloropren (nejméně 60g na strom).