Slunce nám prohřívá tělo a zahřívá duši. Po jarním zahradnickém shonu máme před sebou chvíli odpočinku, než se vrhneme na sklizeň. Kocháme se rozkvetlými truhlíky, osázenými záhony a odpočíváme… Ale je tomu skutečně tak?
My zahradníci říkáme NE! Přejeme vám zasloužený oddych, ale říkáme NE! konci sázení. Skončilo sice období výsadby prostokořenných a balových rostlin, ale nadále je možné, a dokonce i vhodné, sázet rostliny pěstované v kontejnerech. Dokonce to přináší i spoustu výhod.
Rostliny jsou v létě narostlé, olistěné, většina keřů a trvalek kvete. Víme tedy, jak rostlina ve skutečnosti vypadá a nemusíme se spoléhat pouze na fotografie květů či olistění. A jaké kouzlo vytvoří takto narostlá rostlina přímo u nás na zahradě! Hned vidíme, zda se nám na vybrané místo hodí a jak ladí v kombinaci s ostatními rostlinami. Navíc u stromků vysazovaných z kontejneru většinou není ani nutná redukce koruny řezem a u keřů není nutné sestřižení větví. Vidíme tedy zasazené rostliny v celé jejich kráse.
V zahradnických centrech můžeme nyní již běžně zakoupit kontejnerované ovocné stromky, které se dříve pěstovaly a prodávaly pouze jako prostokořenné. Dnes je pokryta kompletní nabídka kontejnerovaných ovocných druhů a je i široký výběr odrůd. Zde oceníme zejména brzkou sklizeň a méně péče při výchovném řezu. Prodávané stromky jsou již starší, mají zapěstované korunky a u některých druhů můžeme sklízet úrodu již v roce výsadby.
Stejně tak je tomu u vzrostlých listnatých i jehličnatých stromů. Dnes najdeme v zahradnických centrech bohatou škálu soliterních stromů pěstovaných v kontejnerech. Po jejich výsadbě se tak můžeme těšit z jejich krásy a okamžitého efektu, kterým může být například zakrytí nevzhledného místa na zahradě.
Při výsadbě kontejnerovaných rostlin je další velkou výhodou, že kořenový bal drží pohromadě a je chráněn obalem – kontejnerem. Při manipulaci s rostlinou, při její přepravě i samotné výsadbě nedochází k poškození kořenového systému a ujímatelnost hrnkovaných rostlin je proto velmi vysoká.
Když jsme zmínili výhody letní výsadby, nesmíme zapomenout upozornit i na možné nevýhody. Tedy vlastně na jednu a tou je potřeba zálivky. V létě je u rostlin větší výpar vody a nově vysazené rostliny jsou plně odkázány na naši péči. Nové kořeny se teprve tvoří a nedosáhnou si ještě pro vodu do větších hloubek. Nedoporučujeme tedy osázet si zahradu a odjet si odpočinout na dovolenou. To si můžeme dovolit pouze tehdy, máme-li spolehlivého souseda, který se nám o zahradu postará. My ostatní raději s výsadbou počkáme až po návratu z dovolené.
Zvýšenou pozornost musíme mít i při přepravě rostlin. V uzavřeném autě necháváme rostliny pouze po dobu nutnou k přepravě. Vezeme-li si rostliny na otevřeném vozíku, chráníme je textilií nebo síťovinou, aby nedocházelo k poškození listů. Při rychlé jízdě nekrytých rostlin může dojít až k nežádoucímu odlistění keřů či stromů.
Vlastní výsadba rostlin v létě se příliš od té na jaře nebo na podzim neliší. Musíme však dát pozor na zálivku. Rostliny sázíme do připravených jamek, které jsme vyhloubili širší a hlubší, než je samotná velikost květináče. Máme-li méně kvalitní zem, jamku ještě zvětšíme a vzniklý prostor vyplníme kvalitní zeminou, vyzrálým kompostem nebo zahradnickým substrátem, které smícháme s vykopanou zeminou. Rostlinu vyjmeme z květináče, vložíme do jamky a volný prostor vyplníme směsí substrátu, zeminy a hnojiva. Ovocné stromky, kmínkové rostliny i stromy doporučujeme ukotvit pomocí kůlů. Důvodem je skutečnost, že vítr pohybuje rostlinou, jak nad zemí, tak i pod zemí, a nově tvořené kořeny se tím přetrhávají a stromek pak špatně koření. Při výsadbě používáme pouze pomalu rozpustná hnojiva, aby nedocházelo k popálení nově se tvořících kořínků. Zeminu kolem kořenů řádně přišlápneme a dostatečně zalijeme.
Pak si již můžeme sednout a těšit se dalším přírůstkem ve své zahradě.
Takže, nebojme se sázet i v létě. Zahradu si můžeme zkrátka zkrášlovat po celý rok.
OTEVÍRACÍ DOBA