Rada na období Péče o okrasnou zahradu
Růže a málo choulostivé okrasné listnáče můžeme vysazovat ještě do poloviny měsíce, pokud je vhodné počasí a půda v dobrém stavu.
Z cibulnatých květin lze sázet druhy, kterým postačí pro zakořenění do počátku trvalejších mrazů kratší doba (modřence, cibulnaté kosatce aj.)
Velké nepřenosné pěstební nádoby s otužilými rostlinami (např. zakrslými jehličnany) chráníme proti promrznutí během zimy izolačními obaly. Zryjeme a podle potřeby pohnojíme a povápníme plochy pro nové květinové záhony a trávník, které budeme zakládat v příštím roce. Keřové růže obryjeme. Ke kořenovým krčkům jim přihrneme zem nebo přisypeme kopeček kompostní zeminy na ochranu oček naspodu výhonů proti namrznutí. Výhony nezkracujeme nakrátko, pouze ty, které jsou příliš dlouhé, sestřihneme do roviny s ostatními. Choulostivé okrasné rostliny chráníme před nepřízní počasí. Proti mrazům nastýláme na kořeny dřevin, trvalek a nově vysazených cibulovin (zvláště hyacintů) vrstvu suchého listí. Vřesoviště před počátkem zimy vydatně zavlažíme, aby zelené rostliny měly dostatek vláhy.

Pěstování vřesovištních rostlin

Nároky a pěstování pěnišníků - Rhododendron

Rhododendron – česky pěnišník, je stálezelený keř, který zdobí naše zahrady především na jaře svými krásnými květy.
NÁROKY NA STANOVIŠTĚ
Pěnišníky vyžadují vzdušný, výživný substrát s hodnotou pH 4,5-6. V našem Zahradnictví je možné zakoupit již připravený SUBSTRÁT PRO VÝSADBU AZALEK A RODODENDRONŮ nebo se pro výsadbu využívá čistá RAŠELINA.
Pěnišníkům musíme zabezpečit závětrné stanoviště chráněné před prudkým ranním a poledním sluncem. Vhodné jsou tedy severní a západní strany. V naší prodejně Vám však můžeme nabídnout i odrůdy, které snesou více světla, např. žlutý Shamrock, a červený Baden-Baden.
VÝSADBA ROSTLIN
Kontejnerované pěnišníky lze vysazovat během celého vegetačního období.
Máme-li stanoviště s lehčí, humózní hlinitopísčitou půdou, hloubíme jámu o 20-30 cm širší a hlubší, než je kořenový bal rostliny. Je-li však na stanovišti půda těžká, nebo je-li zhoršený odtok vody, vyhloubíme jámu 3krát širší a 2krát hlubší, než je kořenový bal a na dno jámy dáme drenážní vrstvu (např. nevápenný drobný štěrk).
Nemá-li rostlina dostatečně vlhký kořenový bal, je vhodné nechat bal před výsadbou asi na 1 hodinu nasáknout vodou.
Keře sázíme do jámy tak hluboko, jak byly pěstovány ve školce. Rostlinu vložíme do jámy, bal obsypeme rašelinou nebo substrátem pro azalky a rododendrony, řádně přišlápneme a zalijeme. Povrch kolem vysazených rostlin nasteleme drcenou borkou, která brání zvýšenému odparu vody a v zimě částečně chrání kořeny rostlin před mrazem. V naší prodejně ji najdete pod názvem MULČOVACÍ KŮRA.
OŠETŘOVÁNÍ
Důležité je zavlažování. Největší nároky mají pěnišníky při rašení, v době tvorby nových výhonů – což je během června a července, a před příchodem zimy. Pozor, pěnišníky nesnesou přemokření ani přeschnutí!!!
Přihnojování provádíme v březnu a červnu vícesložkovými hnojivy. V našem Zahradnictví Vám doporučujeme použít speciální hnojiva – granulovaný AGRABIOMIN RHODODENDRON nebo KRISTALON RHODODENDRON, který se aplikuje formou zálivky. Lze využít i univerzální granulovaná hnojiva CERERIT a HYDROKOMPLEX.
Důležitá je příprava rostlin na zimu. Před příchodem mrazů je nutné rostliny řádně zalít a povrch kolem rostlin přikrýt chvojím nebo nastlat větší vrstvou mulčovací kůry nebo rašeliny. V mrazivých dnech je třeba chránit rostliny před prudkým zimním sluncem. Malé pěnišníky lze lehce zakrýt chvojím, u větších keřů volíme zabalení do stínovek. V našem zahradnictví doporučujeme použít RAŠLOVÝ ÚPLET.

TIP Pěnišníky se ve Vaší zahradě budou krásně vyjímat, pokud je sesadíte do skupiny s ostatními vřesovištními rostlinami, hortenziemi nebo s kapradinami. Stálezelené pěnišníky jsou vhodným pozadím pro cibuloviny.
TIP Čtyři týdny po odkvětu odstraňujeme odkvetlá květenství. Opatrně odkvetlé části vylamujeme, čímž se podpoří kvetení v příštím roce a keře pravidelně větví.
TIP U starších rostlin s vyholenými větvemi provádíme řez. Vhodné je předjarní období. Větve zakrátíme o 1/3 a řez vedeme těsně nad listy, kde je dostatek spících oček.
TIP Pokud je půda málo kyselá a špatně propustná, dochází ke špatnému příjmu živin rostlinami, které pak trpí chlorózou. Listy jsou kolem žilnatiny zežloutlé. Jako ošetření je možné snížit hodnotu pH půdy a použít hnojiva pro Rhododendrony s dostatkem železa a hořčíku.
 

© 2008 - 2019 Zahradnictví Jelínek